دکتر علی خانی متخصص زیبایی صورت کاشت مو بوتاکس پروتز

لیفتینگ پوست صورت به روش آر اف فرکشنال یا RF Fractional

جوانسازی-پوست-با-تکنیک-RFجوان سازی پوست به روش آر اف فرکشنال یکی از جدیدترین روش های لیفت پوست می باشد که با توجه به اینکه در این روش، از جراحی، برش و بخیه استفاده نمی شود و پوست بیمار دچار التهاب یا زخم یا کلوییدنمی گردد، روشی بسیار امن و رضایت بخش است. البته این روش برای بیمارانی که خطوط خیلی عمیق یا افتادگی های زیاد ندارند موثرتر می باشد. بیمارانی در حدود سنین 30 تا 50 سال گزینه های مناسبی برای انجام لیفت پوست صورت توسط آر اف فرکشنال هستند. و تکرار جلسات رفع چروک پوست با RF Fractional یا آر اف فرکشنال برای مراجعه کنندگان بسیار رضایت بخش بوده است.

امروزه بيماران به دنبال درماني موثر و بدون عارضه براي جوانسازي پوست خود مي باشند. :

روش هاي جوان سازی پوست صورت با ليزر به 3 دسته تقسیم می شوند

 • ليزرهاي تهاجمي مثل ليزر CO2 و اربيوم كه سطح پوست زخمي شده و تاثير زيادي دارد ولي زمان بهبودي طولاني و عوارض زيادي در برداشت.
 • ليزرهاي غير تهاجمي كه نياز به تكرار جلسات دارد و تاثير كمتر و عوارض كمتري نيز دارد.
 • ليزرهاي فراكشنال

تاثير درماني RF Fractional ، رساندن انرژي حرارتي به قسمت مياني پوست (درم) ضمن خنك كردن سطح پوست مي باشد كه ابتدا منجر به انقباض كلاژن ها و اثر فوري در سفت شدن پوست و در طولاني مدت در عرض چند ماه تخريب كلاژن هاي قديمي و ساخته شدن كلاژن هاي جديد مي باشد.


چه افرادي مناسب انجام RF مي باشند:

افرادي كه چين و چروك كم تا متوسط دارند.RF Fractional جهت كم كردن خطوط عميق صورت مثل خطوط خنده و اطراف لب و چروك اطراف چشم ها موثر است.براي چروك هاي خيلي سطحي و تغييرات رنگي سطح پوست بهتر است از لیزرهای جوان سازی پوست كه سطح پوست را تحت تاثير قرار مي دهند استفاده نمود.


نتيجه درمان چيست ؟

افزايش سفتي پوست، رفع چين و چروك و ليفتينگ در حد 2 الي 4 ميلي متر در ناحيه ابروها، بهتر است اين روش هر 3 الي 5 سال يكبار تكرار شود.

 

  جوانسازی-پوست-با-تکنیک-RF


روش جديد RF فراكشنال

يك تكنيك جديد موثر بدون عارضه است كه جهت جوانسازي پوست، سفت شدن و درمان منافذ آن و رفع آكنه و اسكار آكنه به كار مي رود.

با اين روش انرژي راديو فركونسي از طريق سوزن هاي بسيار ظريف به عمق پوست هدايت مي شود، اين سوزن هاي ظريف كاملا عايق ميباشند. فقط نوك سوزنها درحدود 03/0 ميليمتر فاقد پوشش بوده و حرارت را مستقيما به محل هدف يعني محل استقرار كلاژن هاي پوست انتقال مي دهد.
طبق مطالعات انجام گرفته 93 درصد از افراد مبتلا به اسكار آكنه ، شلي پوست و داراي منافذ باز پوست از درمان خود رضايت داشتند.

 

برتري روش RF فراكشنال نسبت به ساير ليزرها

 • اثر اختصاصي اين روش در افزايش سفتي پوست ، ليفتينگ، كاهش چين و چروك عميق، كاهش خطوط خنده و اطراف دهان است.
 • مدت زمان بهبودي كوتاه
 • كاهش قرمزي و ورم پوست حداكثر تا 48
 • بعد از انجام اين عمل نيازي به مراقبت خاصي نيست و بيمار به راحتي قادر به انجام فعاليت هاي روزانه مي باشد
 • رنگ پوست محدوديتي در انجام اين روش ایجاد نمی کند

RF فراکشنال یا سوزنی (Needle Rf Fractional) چیست؟

بهتر است قبل از پرداختن به تکنولوژی RF Fractional فرکشنال یا سوزنی ابتدا کمی راجع به خود امواج رادیوفرکونسی صحبت نماییم .امواج رادیویی پرفرکانس یا رادیو فرکوئنسی از سال ها قبل توسط پزشکان به عنوان درمان ضد چروک و سفت شدن پوست های شل و افتاده استفاده میشده و هنوز هم در بسیاری از مراکز لیزر و زیبایی پوست معتبر در دنیا و ایران استفاده میشود ؛ در این دستگاه ها ابتدا یک ژل رقیق روی پوست مالیده می شود و سپس پزشک با دستگاه رادیو فرکانسی امواج رادیویی پرفرکانس را روی سطح پوست می تاباند ، این امواج رادیویی به تدریج گرما را از سطح پوست به عمق پوست ( درم و زیر پوست ) وارد کرده که دو تاثیر عمده بر روی پوست به جا میگذارد:
اولین اثر آن که اثر سریع ولی کوتاه مدت آن می باشد اثر لیفت یا کشیدگی پوست بوده که طی جلسه اول و یا دوم ظاهر می گردد ولی در صورت توقف جلسات درمانی، زود اثر آن از بین می رود.


این تاثیر موقت ناشی از انقباض و کشیدگی رشته های کلاژن های زیر پوست بوده که نهایتاً باعث لیفت موقف پوست شده و اثر دوم آن که با تکرار جلسات درمانی به صورت تاثیر دیررس ولی دراز مدت می باشد تاثیر ضد چروک آن بوده که به تدریج با تکرار جلسات ، کلاژن های جدید داخل پوست تشکیل می شود که علاوه برادامه تاثیر لیفت ( کشیده شدن پوست ) باعث سفت شدن پوست های شل و افتاده می گردد ( خصوصا در قسمت پائینی و طرفین پوست صورت ) و چروک های ظریف پوست خصوصاً دور دهان و دور چشم به تدریج کم و کمتر می گردد .


  توضیح مهم اینکه این امواج یعنی رادیو فرکانس هیچ ضرری برای پوست نداشته و یک روش غیر تهاجمی و بسیار بی آزار برای پیشگیری و درمان چروک و شلی و افتادگی صورت می باشد و تاثیر درمانی آن به مراتب از کرم های ضد چروک بسیار گران قیمت در بازار بهتر و بیشتر است و نکته دیگر اینکه بعد از جلسات درمانی به هیچ وجه پوست دچار سوختگی و زخم نگشته بنابراین عوارضی همانند لک های تیره یا روشن در این روش ایجاد نمی شود ؛ تنها موردی که بعد از جلسات درمانی ایجاد میگردد قرمزی مختصر و خشکی پوست بوده که به سرعت طی چند ساعت تا حداکثر یکی دو روز با استفاده از کرم های ترمیم کننده ( ضد التهاب ) و آبرسان پوست (کرم های مرطوب کننده ) از بین می رود .جوانسازی-پوست-با-تکنیک-RF


موارد کاربرد فرکشنال رادیوفرکونسی سوزنی :

 • سفت نمودن پوست Skin Tightening
 • رفع شلی پوست Skin Laxity
 • جوان سازی پوست Skin Rejuvenation
 • کاهش ترشح بیش از حد چربی Excessive Sebum Secretion
 • بهبود آکنه های التهابی فعال Active Inflammatory Acne
 • رفع منافد بزرگ پوست Enlarged Pores
 • رفع اسکارهای آکنه ( جوش ) Acne Scar
 • بهبود تعریق زیاد Hyperhidrosis/Osmidrosis

به طور خلاصه از مزیت این روش آن است که کار با این دستگاه ها ( رادیو فرکونسی ) بسیار راحت ، بدون درد و عوارض خاص می باشد.  


انجام رادیوفرکونسی سوزنی برای چه افرادی ممنوع است :

 انجام هر روش درمانی برای تعدادی از افراد ممنوع است واین روش درمانی نیز از این قاعده مستثنا نیست . توصیه اکید شده که از این روش در گروه های زیر استفاده نشود:

 • افرادی که از باطری قلب ( پیس میکر ) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند .
 • ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی شدید پوستی
 • مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون
 • مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند
 • سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه
 • بانوان باردار
 • ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده
 • حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن های دستگاه
 • به افرادی که دارای پروتز مفصل و یا ایمپلنت در بدن خود هستند و یا از سمعک استفاده می نمایند توصیه میشود قبل از انجام رادیوفرکونسی با پزشک معالج خود مشورت نمایند .

 

  جوانسازی-پوست-با-تکنیک-RF


مراحل قبل از آغاز درمان :

توصیه می نمایم که در روز درمان، بانوان با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند . بعد از تکمیل پرونده درمان وفرم های مخصوص، از محل تحت درمان عکس های دیجیتال گرفته خواهد شد . سپس صورت شما ضدعفونی گردیده و در صورت فقدان حساسیت به کرم های بی حسی موضعی ، ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد . بعد از 45 تا 60 دقیقه پوست محل درمان شسته شده و مجددا ضدعفونی خواهد شد و جلسه درمانی شما که حدود 15 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید آغاز می گردد .


مراقبت های بعد از رادیوفرکونسی سوزنی :

بعد از جلسه درمانی می توان با استفاده از پکهای درمانی یخ و یا اسپری های آب طبی مخصوص ، پوست شما را خنک و آرام نمود . جهت کاهش التهاب و تسریع روند ترمیمی پوست بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی از دستگاه های فوتودینامیک تراپی مخصوص به مدت چند دقیقه برای شما استفاده خواهد شد. مصرف مرطوب کننده های سبک به کاهش سریع تر التهاب و برافروختگی پوست شما کمک می نماید .

مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است . شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مالش پوست در حین شستشو ویا مصرف شوینده های قوی خودداری نمائید . در 24 ساعت اول از استحمام خودداری نمائید . بهتر است جهت جلوگیری از تحریک پوست حداقل تا 48 ساعت ودر افراد با پوست های حساس تر ترجیحا تا رفع کامل التهاب و قرمزی احتمالی ناشی از RF Fractional از مصرف کرم های شب ، ضد چروک ها ، لایه بردارها و کرم های لک بر خودداری نمائید . حداقل برای یک هفته از فعالیت های بدنی شدید، ورزش، استخر و سونا خوداری نمائید. از مصرف محلول ها و لوسیون های حاوی الکل تا دو هفته خودداری نمائید. استفاده از کرم های پوشاننده آرایشی استاندارد، شستشوی صورت، دوش ملایم و اصلاح صورت بعد از 24 ساعت بلامانع است. همچنین مصرف یک مرطوب کننده مناسب در کنار مصرف منظم و مکرر یک ضدآفتاب استاندارد ضروری است .

واکنش پوست بعد از درمان چیست ؟

بلافاصله بعد از اتمام درمان، پوست مناطق درمان شده دچار اریتم (قرمزی ) و ادم (تورم ) می شود . اریتم و قرمزی و تورم یک واکنش طبیعی است که با کمپرس پک یخ بعد از اتمام جلسه درمانی کاهش قابل ملاحظه ای می یابد ولی در پوست های حساس تر ممکن است 1 تا 2 روز به طول انجامد . بعد از رفع تورم برخی از انواع پوست شروع به پوسته ریزی می نمایند که با مصرف مرطوب کننده و ضدآفتاب مناسب رفع خواهد شد.
برخی بیماران احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در منطقه درمان می کنند که این مشکل نیز با استفاده از پک یخ و مرطوب کننده مناسب برطرف می شود .
خونریزی های نوک سوزنی ممکن است در برخی نواحی در حین درمان ایجاد شود و بندرت می تواند منجر به نقاط خون مردگی در برخی نواحی شود که در طی چند روز بدون نیاز به اقدام خاصی جذب می شود .
نادرترین عارضه ایجاد دلمه های نازک و ظریف می باشد . این عارضه در مواردی ایجاد می شود که به علت مشکل شدید همانند اسکارهای عمیق ، از درجات بالای انرژی جهت درمان بیمار استفاده شده باشد ، که طی یک تا دو روز خود به خود از سطح پوست جدا خواهد شد ؛ نکته کلیدی عدم دست کاری یا کندن این پوسته ها توسط بیمار جهت جلوگیری از عوارض ناخواسته ناشی از دستکاری محل درمان است .

 

اثرات رادیوفرکانسی فرکشنال سوزنی :

رادیوفرکونسی فرکشنال میکروسوزنی روشی است که میزان انرژی دلخواه را در عمق خاص و قابل تغییر به لایه درم پوست منتقل مینماید و تغییرات الکتریکی در منطقه درمان باعث تولید حرارت وانعقاد شده و منجر به آغاز تغییرات و تولید کلاژن و الاستین جدید می شود
این وقایع شروع روند تغییرات در کلاژن و الاستین پوست می باشد : اولین تغییرات در کلاژن و الاستین از 18 تا 20 روز بعد از جلسه درمانی آغاز می شود و بعد از 3 ماه تغییرات به حداکثر شدت خود می رسد و تا 6 ماه یا گاهی بیشتر روند تغییرات ادامه خواهد یافت ؛ بنابراین تغییرات واقعی ناشی از درمان ممکن است در ماه سوم بعد از درمان به حداکثر برسد ولی حتی بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت .

حال این سوال پیش خواهد آمد که اگر تغییرات در کلاژن بعد از 18 تا 20 روز آغاز می شود پس چگونه افراد درمان شده بلافاصله بعد از درمان احساس درخشندگی ، لیفتینگ و سفت شدگی در پوست خود را تجربه می کنند ؟ پاسخ روشن است : انرژی ساطع شده از سوزن های رادیوفرکونسی بلافاصله منجر به جمع شدگی الیاف کلاژن منطقه تحت درمان می شود و همچنین باعث کاهش ترشح زائد غدد سباسه بیش فعال می شود . اثرات ناشی از یک دوره کامل درمان با Infini بین 6 تا 24 ماه بعد از درمان بسته به قدرت کلاژن سازی فرد ادامه خواهد یافت و به همین علت توصیه می شود که بعد از تکمیل دوره درمان هر 6 تا 12 ماه یکبار یک جلسه یادآوری انجام شود .

 

تعداد جلسات و فواصل جلسات درمان :

تکرار جلسات زودتر از 2 هفته توصیه نمی شود تا درم بتواند تغییرات ناشی از هر جلسه درمان را ترمیم نماید . توصیه می شود فواصل درمان هر یکماه یکبار باشد و بسته به شدت درگیری پوست بین 2 تا 4 جلسه تکرار شود و سپس در صورت تمایل هر 6 ماه یکبار این درمان تکرار شود .
زمان لازم برای مشاهده اثرات بسته به علت اولیه شروع درمان متفاوت است :
سه روز تا یک هفته در موارد درمان جهت کاهش ترشح زیاد چربی پوست
یک تا دو هفته جهت کاهش آکنه های التهابی
دو هفته تا دو ماه جهت کاهش اندازه منافذ پوست
یک تا سه ماه جهت خطوط ریز پوست ، سفت شدگی پوست و درمان اسکار

 

تماس با ما

خیابان فتحی شقاقی ، بین چهار راه یوسف آباد و چهل ستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه همکف ، واحد4

تلفن: 02188705550

تلفن: 02188705551

فکس: 02188716221

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید