دکتر علی خانی متخصص زیبایی صورت کاشت مو بوتاکس پروتز

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس


چین و چروک های پوستی دو دسته ی عمده دارند:

1- چروک های استاتیک یا چروک های سطحی پوست که در اثر افزایش سن و سایر عوامل محیطی از قبیل تماس با نور خورشید و آلودگی هوا و جاذبه ی زمین و بیماری های مختلف به وجود می آیند.

2- چروک های دینامیک پوست که در اثر چین خوردن عضلات در حین حرکاتی همچون اخم کردن، خندیدن، بالا انداختن ابرو و حرکات دیگر صورت به وجود می آیند. رویکرد درمانی به هریک از انواع این چروک ها متفاوت است.

بوتاکس شیوه ای است که در چروک های نوع دوم یا چروک ناشی از حرکت عضلات نقش دارد. این دارو با فلج کردن موقت عضلات صورت می تواند این نوع چروک ها را از بین ببرد.

اثر بوتاکس بر حذف چروک های پوست

شروع اثر بوتاکس معمولاً طی سه روز پس از تزریق دارو و این اثر طی 15 روز تکمیل می شود. مدت زمان اثر دارو حدود 5 تا 6 ماه است و پس از آن نیاز به تکرار تزریق وجود دارد. بهتر است به محض برگشتن مجدد چین و چروک ها تزریق مجدد انجام شود ولی معمولاً فواصل تزریق در نوبت های بعدی طولانی تر شده و گاهی تا یک بار در هر سال نیز افزایش می یابد. با تزریق بوتاکس، گذشته از عدم توانائی انقباض عضلات، عادت های فردی از قبیل اخم کردن یا استفاده از حرکات ابرو و پیشانی برای نشان دادن احساسات نیز که موجب ایجاد چروک ها می شوند؛ به تدریج کمرنگ تر و ضعیف تر می شوند. با تکرار تزریق بوتاکس قدرت عضلانی این عضلات کمتر و کمتر شده و بعدها فرد این عادات را با راحتی بیشتری ترک می کند.

آثـار بوتاکس 3-4 ماه بیشـتر باقـی نمی مانـد و نیاز به تزریق مجدد خواهد داشت.پس از چند نوبت تزریق طول مدت اثر آن بیشتر می شود و عادت اخـم کـردن و حرکت دادن عضلات صورت در فرد کمتر می شود.

بوتاکس با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین 3 تا 6 ماه است. عضله هیچ وقت به صورت دائم براثر بوتاکس فلج نمی شود. فقط ممکن است بعد از چندین بار تزریق، نسبت به بوتاکس مقاوم تر شود. در این صورت بوتاکس اثرگذاری کمتر و کوتاه تری خواهد داشت.کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت ،اغلب برای برطرف کردن خطوط اخم بین دو ابرو، خطوط پیشانی و خطوط دور چشم است. این چین ها در مواردی ممکن است فقط با تزریق بوتاکس رفع نشوند. در این موارد باید مدتی بعد از تزریق، فرد مجدد نزد پزشک برود تا در صورت لزوم از راهکارهای درمانی دیگر استفاده کند.

تزریق بوتاکس در تمام نقاط صورت و بدن امکان پذیر نیست. برای مثال اگر در اطراف لب تزریق شود احتمال اینکه فرد در صحبت کردن، خندیدن و جویدن غذا با مشکل مواجه می شود.


تزریق بوتاکس


مواردی از علل ایجاد چین و چروک در صورت: فعالیت و انقباض زیاد ماهیچه های زیر پوستی، افزایش سن و شل شدن و افتادگی پوست است و هدف از تزریق بوتاکس مواردی چون :

 • درمان افتادگی قسمت پایینی صورت ( این پروسه همراه تزریق فیلر و تزریق چربی صورت می گیرد)
 • بالا بردن نوک بینی
 • به منظور بالابردن ابرو
 • برطرف نمودن چین و چروک های پیشانی، دور چشم و خط اخم
 • رفع تعرق کف دست
 • رفع تعرق زیر بغل
 • بالا بردن گوشه لب ها
 • کاهش ظاهر نمودن لثه ها در هنگام خندیدن
 • بهبود خطوط عرضی گردن
 • اصلاح چین و چروک های چانه

بوتاکس نام اختصاری سم کلستریدیوم بوتولینوم است. اولین بار در اوایل قرن ۱۹ میلادی یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که از خوردن سوسیس ایجاد می گردید، شناخته شد و باعث شد این باکتری و سمش که به نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است کشف شود از دهه ۵۰ قرن بیستم استفاده درمانی و از اواسط دهه۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد.

اوایل از این سم برای بهبود انحراف چشم بیماران استفاده می شد. از همان زمان متخصصان متوجه شدند بیمارانی که برای اصلاح انحراف چشم از این باکتری استفاده کردند چروک های ظریف اطراف چشم آنها همزمان با رفع انحراف چشم شان کم می شود. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. این روش يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی است. ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری می نماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده و ضعیف می شود.

چروک های صورت به دودسته تقسیم می شوند:

چروک های فعال که به دلیل انقباض عضله به وجود می اید که این خطوط به علت خندیدین ،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت ایجاد می شود .

چروک های غیر فعال که بدلیل پروسه پیری و تغییرات پوست ایجاد می شود . تزریق بوتاکس می تواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای جوانتر بدهد.


تزریق بوتاکس


کسانی باید تزریق بوتاکس انجام دهند که واقعا به آن نیاز دارند. تزریق بوتاکس برای نوجوانی که چین و چروکی ندارند و بیشتر به هوای بالا کشیدن ابرو یا تغییر چهره بوتاکس انجام می دهند، درست نیست.

نتایج تزریق بوتاکس در پیشانی

کاهش خطوط افقی پیشانی و بالا رفتن قسمت خارجی ابروها به طور معمول سه روز بعد از درمان با بوتاکس و حداکثر بهبودی در عرض دو هفته می باشد . عملکرد عضلات درناحیه درمان به تدریج در عرض 4-3 ماه بر می گردد . درمان های بعدی خطوط افقی پیشانی با سم بوتولینوم را می توان با شروع انقباض عضله ی پیشانی و پیش از بازگشت خطوط به حالت قبل از درمان، تکرار کرد .

تزریق بوتاکس زیر بغل

اگر تعریق بدن بیش از حد باشد، باید سریع درمان شود. زیرا تعریق زیاد و رطوبت حاصل از آن، باعث بروز عفونت‌هاى باكتريايى و قارچی همراه با بوى بد بدن فرد مى‌شود و او را دچار مشکل می نماید.بسیاری از افراد به علت استرس فراوان، بیش از حد عرق می کنند . اسپری ها و داروها آن ها را درمان نمی کند. در برخی موارد، ممکن است در برطرف کردن مشکل عرق بیش از حد، در افرادی که مبتلا به هیپوتیروئیدی هستند، موثر نباشد. بهترین روش درمان برای از بین بردن مشکل تعریق بیش از حد زیر بغل، تزریق بوتاکس موضعی است.

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

 • خانم های باردار
 • افرادی که اختلالات سیستم عصبی دارند.
 • مادران شیرده
 • بیماران دیابتی
 • افرادی که سیستم دفاعی بدنشان بسیار ضعیف است.
 • بیمارانی که داروهای دوز بالای ضد انعقادی مصرف می کنند.
 • افرادی که عفونت حساس دارند.
 • افرادی که آلرژی یا خارش دارند.
 • افرادی که به گونوره دستگاه تناسلی (آقایان یا خانم ها) دچارند.
 • کودکان و نوجوانان نابالغ

عوارض بوتاکس

در اغلب موارد، کبودی و ورم اتفاق نمی افتد. گاهی ممکن است به علت پاره شدن یک رگ کوچک حین تزریق مقداری کبودی ایجاد شود که آن هم بعد از 2 تا 3 روز از بین می رود.

بوتاکس عوارض جانبی متعددی دارد که هرچند ممکن است ناراحت کننده باشند اما کاملا طبیعی هستند مانند ورم در ناحیه تزریق، درد و کشیدگی در ناحیه تزریق، کبودی، افتادگی پلک، سردرد،نشانه‌هایی مشابه آنفلوآنزا. این نشانه‌ها موقتی هستند و پس از چند روز از بین می‌روند و نباید نگران آن باشید.

با درک علت بروز این عوارض جانبی تحمل آن برای فرد ساده تر است. تزریق بوتاکس درواقع وارد کردن نوعی باکتری سمی به پوست است که این ماده توسط بدن عاملی مهاجم و خارجی شناخته می‌شود و سیستم ایمنی با آن مقابله می‌کند و نشانه‌ها و عوارض جانبی فوق را بروز می‌دهد. در برخی افراد حساس سیستم ایمنی واکنش شدیدتری نشان می‌دهد که به آن هایپرسنسیتیویتی یا آنافلاکسی می‌گویند که به ندرت اتفاق می‌افتد. کبودی هم بیشتر در بیمارانی رخ می‌دهد که دچار کم خونی یا بیماری‌های خونی دیگر هستند و در میان همه بیماران شایع نیست.

استفاده از تکنولوژی هایفو، High Intencity Focused Ultrasound ، جدیدترین و مدرن ترین روش لیفتینگ پوست می باشد. دستگاه دابلو با استفاده از تکنولوژی هایفو، بهترین نتایج در جوانسازی و لیفتینگ صورت به روش غیر جراحی را فراهم آورده است.

این تکنولوژی امواج اوتراسوند را با دقت و فوکوس بسیار بالا به صورت کانونی تا عمقی ترین قسمت درم، هیپودرم و لایه های زیرین وارد می کند که منجربه تولید یک میکروماساژ مکانیکی دراین لایه می شود. این میکروماساژ موجب تولید انرژی گرمایی، که موجب تحریک فیبروبلاست ها و تولید کلاژن می شود. از این روش جهت اصلاح ابرو و پلک افتاده، چروک پیشانی و کنار چشم، خط خنده و شل شدگی پوست صورت و غبغب استفاده می شود. این روش بدون درد و بدون نیاز به برش و بخیه بوده و نتایج درمان کاملا واقعی و چشمگیر است.

 

تماس با ما

خیابان فتحی شقاقی ، بین چهار راه یوسف آباد و چهل ستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه همکف ، واحد4

تلفن: 02188705550

تلفن: 02188705551

فکس: 02188716221

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید